top of page

שחזורי שד

סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בנשים בישראל ובעולם המערבי בכלל. אחת מכ- 7 נשים מאובחנת עם סרטן השד. במקרה של אבחון המחלה, נשים רבות נאלצות לעבור כריתה חלקית או מלאה של השד כדי לבלום את התפשטות המחלה. נשים שעברו כריתת שד מתארות את התהליך כחוויה טראומתית שפוגעת בין היתר, בתחושת המיניות והנשיות שלהן. חשיבות שחזור השד לאחר כריתה היא גבוהה מאד לשמירה על מראה הגוף ותחושת שלמותו. שחזור שד מתבצע על-ידי כירורג פלסטי, תוך תיאום ושיתוף פעולה מלא עם כירורג השד שמבצע את הכריתה. שחזור שד יכול להתבצע בשלב המיידי, באותו ניתוח בו התבצעה הכריתה, או בשלב מאוחר. כיום, רוב השחזורים מתבצעים בשלב המיידי, ובכך תורמים להחלמה ותחושת שלמות הגוף של האישה. השחזורים מחולקים לשחזורים אוטולוגיים – כלומר מרקמת הגוף של האישה, כולל שומן, או לשחזורים מבוססי משתל, בהם מוכנס משתל סיליקון בדומה לניתוחי הגדלת שדיים אסתטית. השחזור הנפוץ ביותר בעולם הוא שחזור מבוסס משתל. הסיבות העיקריות לכך, הן העובדה שאין צורך בשימוש ברקמת גוף אחרת, ובכך נמנעת צלקת ותחלואה באזור ממנו נלקחה הרקמה. בנוסף, נשים רבות אינן יודעות בשלב ניתוח הכריתה אם תזדקקנה לטיפולים משלימים בהקרנה. טיפולים אלו פוגעים ברקמה, ולכן, אין היגיון בביצוע שחזור מורכב עם רקמת גוף שלאחר מכן תוקרן ותיפגע.

ד"ר יואב גרונוביץ, דוגל בתפישה שיש לשאוף ולהגיע לתוצאה מיטבית כבר בשלב הראשון של ניתוח הכריתה, ובכך לתת לאישה תחושת שלמות מרבית כבר ביום הניתוח בו בוצעה הכריתה. מקרים בהם כריתת השד אינה מערבת את הפטמה והעטרה, יכולים לאפשר את סיום השחזור בשלב זה. מקרים בהם רקמת השד גדולה ונדרשת גם הקטנה, היא תבוצע כבר בשלב הכריתה. גם ההתייחסות לשד הנגדי מרכזית מבחינת ד"ר גרונוביץ. ככל שניתן, השאיפה הנה לבצע השוואת השד הנגדי (הרמה, הגדלה או הקטנה), באותו הניתוח.

כחלק מיישום תפישה זו, שואף ד"ר גרונוביץ לבצע שחזור מיידי עם משתל קבוע במנח מעל שריר הפקטורליס בבית החזה, כלומר מבלי להרים את השריר ומבלי לפגוע בו כלל. ההחלטה הסופית יכולה להתבצע רק עם סיום שלב הכריתה ובדיקת מצב הרקמות, ואולם, ככל שהמצב מאפשר, יבוצע השחזור כך, מה שמאפשר למטופלת, ניתוח קצר יותר, החלמה מהירה וקלה יותר ותוצאה אסתטית טובה מאד גם במקרים בהם נדרש טיפול קרינתי משלים.

שחזור מסוג אחר, שהנו בדרך כלל שחזור מאוחר, במצבים בהם לא התבצע מסיבות שונות שחזור לאחר הכריתה, הנו באמצעות שומן עצמי באמצעות מכשיר הנקרא BRAVA.  ד"ר גרונוביץ הנו מהיחידים כיום בישראל המבצעים שחזור שד בגישה זו. בגישה שחזורית זו, נלקח שומן מאזורי גוף שונים (כגון: ירכיים ובטן), ומוזרק לאזור כריתת השד לצורך יצירת רקמת "שד" חדשה. כדי לאפשר הזרקת כמות שומן רבה ולבנות שד מחדש יש צורך בהכנת האזור לקליטת השומן – יצירת חלל ובו כלי דם חדשים, בפרט לאחר טיפול קרינתי.  קרקע טובה זו יכולה לאפשר שחזור שד שלם אך ורק באמצעות שומן. התוצאה האסתטית מאפשרת שד נטול צלקות, למעט צלקת הכריתה, במרקם ובמראה דומים מאד לרקמת השד הטבעית. תהליך ההכנה מבוצע באמצעות ה- BRAVA. זהו מכשיר ואקום חיצוני שמולבש בהתאמה על גבי החזה באזור הכריתה, ובו צריכה האישה להשתמש כהכנה לפני ניתוח נטילת השומן והזרקתו.

היתרונות בסוג שחזור זה רבים: הניתוח עצמו קצר ופשוט, וכמעט נטול תופעות לוואי, התוצאה מיטבית, הניתוח מתאים לכל המצבים, כולל מצבים לאחר הקרנות ונזקים קשים לרקמה. יתרון נוסף בשחזור מסוג זה הנו השיפור באותם אזורי גוף מהם נלקח השומן ובהם נעשה עיצוב מחדש (ירכיים, בטן וכו'). החיסרון המרכזי בסוג שחזור זה הוא הצורך להשתמש במכשיר ה- BRAVA במשך כשלושה שבועות לפני הניתוח במשך מספר שעות בכל יום, מה שכרוך באי נוחות מסוימת. חיסרון נוסף הוא שיש צורך במספר ניתוחים עד להגעה לתוצאה מיטבית. היתרון הגדול הוא שהמכשיר מתאים לכל אחת, גם לנשים שעברו הקרנות ונאלצות כיום לעבור שחזור שד על-ידי ניתוחים מסובכים יותר, כגון: העברת רקמות  מהגב  או הבטן לחזה. מדובר בשחזור מאוד נוח שחוסך מהמטופלת זמני אשפוז והחלמה ארוכים. אמנם המטופלת צריכה להשתמש שעות רבות במכשיר, אך היא מרוויחה ניתוח נטול צלקות כמעט, תוצאה מיטבית ללא שתל ומראה אסתטי מצוין.

ד"ר גרונוביץ מאמין כי לכל אישה תחושות משלה בנוגע לשדיה, וכי מקום הניתוח המשחזר הנו אך ורק בהתאם לתחושות אלו. ד"ר גרונוביץ מתאים את סוג השחזור לרצונות ותחושות אלו ומלווה כל אישה בכל השלבים עד לשביעות רצונה המלאה.

bottom of page